אטרקציות מומלצות באיסטנבול – האטרקציות הכי שוות שישאטרקציות שאסור לפספס באיסטנבול

איסטנבול נחשקת על ידי אימפריות לאורך מאות שנים, בין אירופה ואסיה, היא אחת המטרופולינים הגדולים בעולם.

נוסדה בסביבות 1000 לפני הספירה, המושבה של ביזנטיון גדלה לבירתה הגדולה של האימפריה הביזנטית, קונסטנטינופול ולאחר הכיבוש העות'מאני של העיר, שמרה על מקומה המפואר כלב האימפריה שלהם.

העיר (ששמה שונה רשמית לאיסטנבול לאחר ייסוד הרפובליקה הטורקית) מפוזרת בנדיבות בשרידים מפוארים מההיסטוריה הארוכה והמפוארת שלה, והאטרקציות התיירותיות כאן ירשימו אפילו את המבקר העייף ביותר באנדרטה.

כמו גם שלושת הגדולים (מסגד איה סופיה, ארמון טופקאפי, המסגד הכחול), השאר מספיק זמן כדי לחקור את המראות האחרים.

למרות שרבים מהמקומות הפופולריים והטובים ביותר לבקר בהם ממוקמים ברובע העיר העתיקה של סולטנאחמט, או בקרבתו, יש מגוון מסנוור של דברים אחרים לעשות בכל רחבי העיר.

תתכננו את הטיול שלכם עם רשימת האטרקציות והדברים המובילים לעשות באיסטנבול.

האיה סופיה באיסטנבול

האיה סופיה היא יצירת מופת של ההנדסה הרומית, עם כיפתה המסיבית (102 רגל או 31 מטר קוטר) המכסה את מה שהיה במשך למעלה מ-1000 שנים המרחב הסגור הגדול ביותר בעולם.

איה סופיה הוא המונח היווני לחוכמה הקדושה ומתייחס לישוע המשיח, האדם השני של השילוש הקדוש. נבנה בין השנים 532 ו-537, בהוראת הקיסר הביזנטי יוסטיניאנוס, המבנה היה קתדרלה מזרחית אורתודוקסית עד 1453, למעט כ-60 שנה במאה ה-12, כאשר שימש כקתדרלה רומית קתולית.

המבקרים יכולים לעבור דרך השער הקיסרי אל הספינה המרכזית ולהרים את מבטם כדי לראות את הפנים המלכותי של הכיפה עם התקרה המכוסה בפסיפס.

השיש על הקירות בספינה הראשית משתרע עד לחלקים העליונים של הגלריה, ולספינות הנרתקס הפנימיות והספינות הצדדיות קירות מכוסים כולו בשיש. הגולות היקרות בצבעים רבים ושונים, שנבחרו באופן בלעדי עבור האיה סופיה, הגיעו מאזורים שונים באימפריה.

בחצר איה סופיה נמצאת מזרקת טיהור עם כתובת יוונית בצורת פלינדרום המתרגמת: "שטוף את חטאתך לא רק את פניך".

במהלך השנים, הכנסייה סבלה מנזק מרעידות אדמה, שריפות ומהומות, מה שגרם לתיקונים ושחזורים רבים להכרחי, אך היא נותרה בניין יפהפה שאנשים מסוימים מכנים אותו הפלא השמיני בעולם.

מסגד הכחול באיסטנבול

המסגד הכחול, שנבנה בתחילת המאה ה-17, נותר כיום בית תפילה פעיל. המשמעות היא שהמבקרים צריכים לתזמן את ביקוריהם בקפידה, מכיוון שהמסגד סגור למבקרים במהלך חמשת זמני התפילה היומי למוסלמים.

כל המבקרים חייבים להסיר את נעליהם והנשים חייבות לכסות את שיערן. זהו מחיר קטן לשלם עבור לראות את אוצרותיו היקרים, הכוללים 20,000 אריחי קרמיקה בעיצובי צבעונים שונים ו-200 חלונות ויטראז', כולם עם עיצובים מורכבים. המסגד, שנבנה על ידי הסולטן אחמט, לוקח את שמו מהאריחים הכחולים על הכיפה והמפלסים העליונים של הפנים.

ארמון טופקאפי באיסטנבול ופארק גולהאנה

ארמון טופקאפי הוא אחת מאטרקציות החובה באיסטנבול המשלבת היסטוריה ונוף מדהים בחוויה שאסור למהר!

במשך כמעט ארבע מאות שנים שימש ארמון טופקאפי המפואר כמעון הרשמי של הסולטאנים ששלטו באימפריה העות'מאנית. זהו אחד הארמונות הגדולים בעולם. הסולטן מהמד השני החל לעבוד על הארמון זמן קצר לאחר כיבוש קונסטנטינופול ב-1453 וחי כאן עד מותו ב-1481.

בשנת 1924 הפך הארמון למוזיאון המציג אוסף נרחב של אמנות, פורצלן, תכשיטים, כתבי יד ואוצרות אחרים של האימפריה העות'מאנית. חפצים חשובים כוללים את פגיון הטופקאפי משובץ התכשיטים ואת יהלום הכף 86 קראט. הארמון הוא גם ביתם של שרידים אסלאמיים נערצים, כולל חרבו וגלימתו של הנביא מוחמד. רוב המתחם המהמם פתוח לקהל הרחב.

בארמון העות'מאני ארבע חצרות ראשיות וכמה מבני חוץ. החצר הראשונה, הידועה כבית המשפט היסודיים, היא המקום שבו עמדו על משמר חיילי ארמון העילית. הכיכר מכילה מזרקה מפוארת ואת הכנסייה הביזנטית של איה איירין, שהקיסר יוסטיניאנוס בנה בשנת 548. הכנסייה שרדה מכיוון ששימשה כמחסן ונשק אימפריאלי על ידי העות'מאנים.

החצר השנייה היא שטח ירוק שופע המוקף על ידי ההרמון הקיסרי לשעבר ומגדל הצדק וכן בית חולים ומטבחים, שהכינו אלפי ארוחות מדי יום. סולימאן המפואר בנה את שער הכניסה. החצר השלישית מכילה את האוצר ואת ספרייתו של אחמד השלישי. הכניסה לחצר השלישית הייתה מוסדרת בקפדנות והייתה אסורה לזרים.

החצר הרביעית שימשה כקודש הפנימי של הסולטן. הבניינים, הידועים כגן הצבעונים, מעוטרים באם הפנינה, שיבוצי שריון צב ואריחי איזניק מעודנים בכחול-לבן. דגשים אדריכליים אחרים כוללים מדרגות שיש ובריכה מחזירה אור.
אחד הפארקים הגדולים והיפים באיסטנבול, פארק גולהאנה שוכן ממש לצד האטרקציה התיירותית המובילה, ארמון טופקאפי. פעם אחת היה נגיש רק לחצר המלכותית, השטחים והגנים המדהימים שלו הם תענוג עם הפארק המתגאה בנוף מדהים ובנופים אלוהיים על הבוספורוס.

פופולרי בקרב מקומיים ותיירים כאחד, השבילים המוצלים שלו לוקחים אותך על פני ערוגות פרחים יפות ומזרקות עם מרחבים ירוקים ומטעים של עצים פזורים מסביב. בנוסף, הוא מכיל את מוזיאון איסטנבול להיסטוריה של המדע והטכנולוגיה באיסלאם; והפורט הנשגב, שער רוקוקו מדהים שהוביל פעם לחצר החיצונית ביותר של הארמון.

מסגד סולימניה באיסטנבול

המבקרים במסגד סולימניה אומרים שהיופי והשלווה שלו נותנים להם תחושה מעוררת השראה של רוחניות. ממוקם על הגבעה השלישית של איסטנבול, המסגד הוזמן לבנות בשנת 1550 על ידי הסולטן סולימאן המפואר. המסגד, אכן, מפואר, המשלב את מיטב האדריכלות האיסלאמית והביזנטית.

המסגד ניזוק רבות במהלך השנים, כולל במהלך מלחמת העולם הראשונה כאשר פרצה שריפה בזמן שהגנים שימשו מחסן נשק. הוא שוחזר באמצע המאה ה-20. המסגד מסומן בארבעה צריחים, המעידים שהוא נבנה על ידי סולטן. כשהיא נבנתה, הכיפה הייתה הגבוהה ביותר באימפריה העות'מאנית.

ארמון דולמבאצ'ה באיסטנבול

יוקרתי, מפואר ויפה הם רק חלק משמות התואר המשמשים לתיאור ארמון דולמבאצ'ה, אשר הושווה לארמון ורסאי. נבנה במאה ה-19 תוך שימוש ב-14 טונות של עלי זהב, הארמון הזוהר ביותר של טורקיה משלב אדריכלות עות'מאנית מסורתית עם סגנונות אירופה של ניאו-קלאסי, בארוק ורוקוקו.

ביתם של שישה סולטנים מ-1856 עד 1924, הוא גם ביתם של נברשת הקריסטל הבוהמית הגדולה בעולם, מתנת המלכה ויקטוריה. התפאורה של ארמון דולמבאצ'ה מהממת: הוא נבנה לאורך קו החוף של הבוספורוס.

בור הבזיליקה באיסטנבול

בור הבזיליקה מספק לתושבי איסטנבול מים מאז המאה השישית, כאשר הוזמן לבנותו על ידי הקיסר הרומי יוסטיניאנוס הראשון. ביקור משאיר את המטיילים בהתלהבות מהטכנולוגיה שבה השתמשו הרומאים הקדמונים לבניית הפלא הארכיטקטוני הזה שהיה מתקדם מאוד לימיו .

בור המים התת קרקעי, במרחק צעדים ספורים מהמסגד הכחול, נבנה באתר של בזיליקה שנבנתה במאה השלישית. הבור, המכונה הארמון השקוע, יכול להכיל עד 2.8 מיליון רגל מעוקב של מים. הבור הוא אחד המקומות שבהם נעשה שימוש ב-From Russia with Love, מותחן של ג'יימס בונד שצולם ב-1963.

מגדל גאלאטה וגשר גאלאטה באיסטנבול

בגובה 67 מטרים, מגדל גלטה שולט על קו הרקיע של איסטנבול, ומציע נופים נהדרים של העיר העתיקה וסביבתה. מגדל האבן מימי הביניים, המכונה מגדל ישו, היה הבניין הגבוה ביותר באיסטנבול כאשר נבנה בשנת 1348. הוא עדיין עומד גבוה מעל איסטנבול היום.

המגדל עבר שינויים במשך מאות שנים, ושימש בעבר כמגדל תצפית לאיתור שריפות. כיום, חלקו העליון כולל בית קפה, מסעדה ומועדון לילה, שניהם מגיעים במעלית בבניין בן תשע הקומות, בו ניתן למצוא את הנופים המדהימים.
גשר גלטה, המשתרע על רוחב קרן הזהב, הוא אחד מציוני הדרך האהובים ביותר באיסטנבול, לאחר שהופיע באינספור מחזות ושירים, ציורים ורומנים לאורך השנים. הגשר החמישי שניצב באותו מקום, הוא מחבר את מרכז העיר לאתר של הארמון הקיסרי ומוסדות חשובים אחרים, כמו איה סופיה והמסגד הכחול.

הגשר שוכן על ידי דייגים ומציע נופים מענגים של המים שמסביב עם חנויות, מסעדות ובתי קפה צנועים שנמצאים מתחתיו. עם שחפים צווחים ממעל, סירות חולפות למטה וצריחי מסגדים שיש לרגל על ​​גבי הגבעות שמסביב, גשר גאלאטה הוא באמת מקום אטמוספרי לבקר בו והוא תוסס מאוד כמעט בכל שעות היום.

מדגל קיז קולסי באיסטנבול

תופס איון קטן בכניסה הדרומית למיצר הבוספורוס, מגדל השמירה העתיק של קיז קולסי מהווה מראה מדהים. כלומר "מגדל העלמה" בטורקית, יש לו מרפסת תצפית ומסעדה המציעים נופים נפלאים של איסטנבול.

למרבה הפלא, מגדל ניצב על האי כבר כמעט 2,500 שנה, כאשר כולם מהאתונאים והרומאים ועד הביזנטים והעות'מאנים הקימו אותו. במהלך מאות ואלפי השנים, הוא שימש כמגדל שמירה, מגדלור ותחנת הסגר, ואף הופיע בסרטים רבים כמו Hitman ו-The World is Not Enough.

אם אתם מתכננים לראות את האטרקציות התיירותיות המובילות של איסטנבול, המקום הכי קל להתבסס בו הוא סולטנאחמט (רובע העיר העתיקה של איסטנבול), שנמצא במרחק הליכה קצר מכל האטרקציות ההיסטוריות המרכזיות של העיר. המסגד הכחול, ארמון טופקאפי והאיה סופיה (איה סופיה) נמצאים כולם בטווח של חמש דקות הליכה, ולמלונות רבים באזור יש נוף מרהיב של הבניינים הללו, כמו גם החוצה אל הבוספורוס מטרסות הגג שלהם. קו חשמלית עובר דרך סולטנאחמט, ותחבורה ציבורית בשפע, המחברת את הרובע עם אטרקציות תיירותיות אחרות רחוקות יותר.

מקום לינה פופולרי נוסף הוא מעבר לגשר גלטה ברובע ביוגלו וטקסים. אלו שני אזורי בילוי תוססים במרכזה של איסטנבול המודרנית.

יאללה שתפו! אל תהיו בונקרים😎

אטרקציות מומלצות באיסטנבול – האטרקציות הכי שוות שיש

למרות שרבים מהמקומות הפופולריים והטובים ביותר לבקר בהם ממוקמים ברובע העיר העתיקה של סולטנאחמט, או בקרבתו, יש מגוון מסנוור של דברים אחרים לעשות בכל רחבי העיר.

תתכננו את הטיול שלכם עם רשימת האטרקציות והדברים המובילים לעשות באיסטנבול!

קרא עוד »